Kredi Kartı Dolandırıcılığı Cezası


Kredi Kartı Dolandırıcılığı Cezası Nedir? Merak ettiğiniz bu sorunun cevabını Elgit Hukuk Bürosu web sitesi üzerinde yer alan soru cevap kısmından unsuru tam bize ileterek ilgili avukatlarımız tarafından size dönüş yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Başkasına ait bir banka veya kredi kartını, her ne suretle olursa olsun ele geçiren veya elinde bulunduran kişi, kart sahibinin veya kartın kendisine verilmesi hususunda gereken kişinin rızası olmaksızın kartı kullanarak veya kullandırtarak kendisine veya başkasına yarar sağlar ise, üç yıldan altı yıla kadar hapis cezası ve adli para cezası ile cezalandırılacaktır. Ancak kredi kartı dolandırıcılığının, sahte oluşturularak  veya üzerinde sahtecilik yapılan bir banka veya kredi kartını kullanmak suretiyle işlenmesi halinde, bu suçu işleyerek kendisine veya bir başkasına yarar sağlayan kişi, dört yıldan yedi yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacaktır.Türk Ceza Kanununda kredi kartı dolandırıcılığı cezası için hapis ve adli para cezaları öngörülmüştür. Bu cezalar suç oluşturan eyleme göre farklılık göstermektedir. 245.maddeye baktığımızda “Başkasına ait bir banka veya kredi kartını, her ne suretle olursa olsun ele geçiren veya elinde bulunduran kimse, kart sahibinin veya kartın kendisine verilmesi gereken kişinin rızası olmaksızın bunu kullanarak veya kullandırtarak kendisine veya başkasına yarar sağlarsa, üç yıldan altı yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.   Kredi kartı dolandırıcılığı cezası başkalarına ait banka hesaplarıyla ilişkilendirilerek sahte banka veya kredi kartı üreten, satan, devreden, satın alan veya kabul eden kişi üç yıldan yedi yıla kadar hapis ve onbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır. 

Sahte oluşturulan ya da üzerinde sahtecilik yapılan banka veya kredi kartını kullanmak şeklinde kendisine veya başkasına yarar sağlama şeklinde kredi kartı dolandırıcılığı suçu işlenmesi halinde faile verilecek olan ceza dört yıldan sekiz yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezasıdır.